Kategoria: Upamiętnienie

  • Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny 2024

    Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archiwalny 2024

    Jedną z pozycji tego rocznika (str. 223-290) jest praca Piotra Miereckiego pt. Ksiądz Witold Andrzejewski i jego duszpasterstwo akademickie w latach 1972–1980. Z omówienia: „W artykule przedstawiona została działalność duszpasterstwa akademickiego utworzonego w Gorzowie Wielkopolskim przez ks. Witolda Andrzejewskiego. Tekst dotyczy lat 1972–1980, pierwszego okresu działalności duszpasterstwa. Przybliżono w nim nietypową sylwetkę duszpasterza, który zanim…

  • Bieszczadzkie tablice – opowieść Docenta.

    Bieszczadzkie tablice – opowieść Docenta.

    Od początku powstania stowarzyszenia jedną z przewodnich myśli była idea upamiętnienia śladu Szefa w Bieszczadach. Najpierw jednak trzeba było odszukać miejsce naszych letnich obozów. Pierwszą próbę podjęliśmy latem 2018r., a oprócz mojej żony, która zawsze była obok mnie (nie tylko w Bieszczadach) uczestniczyli w niej Ewa i Toni oraz dużo dzieci i wnuków, ale polany…

  • Dom Biskupi

    Dom Biskupi

    W Domu Biskupim w Gorzowie przy ul. 30 Stycznia 1 na najniższej kondygnacji pałacyku obok wejścia od ogrodu można zobaczyć wydzielone miejsce poświęcone pamięci ks. Witolda Andrzejewskiego, zaaranżowane na fragment mieszkania/miejsca pracy. Odnaleźliśmy tam szereg pamiątek: książki, albumy, portrety rodziców Szefa, szablę i czapkę ułańską. Jest też gipsowy odlew pomnika ks. Witolda – przekazany przez…

  • Książka o Szefie jako aktorze

    KRYSTYNA KAMIŃSKA WITOLD ANDRZEJEWSKI  AKTOR TEATRU IM. JULIUSZA OSTERWY W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM (1960-1966). Przez sześć sezonów, w latach 1960-1966, Witold Andrzejewski był aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Były to pierwsze lata profesjonalnego teatru, w tym cztery za dyrekcji Ireny Byrskiej. Dlatego opowieść o scenicznym epizodzie w życiu później księdza Witolda Andrzejewskiego staje…

  • Pomnik ks. Witolda Andrzejewskiego

    Pomnik odsłonięto 7 października 2018 r. Został on wykonany przez rzeźbiarkę Małgorzatę Witaszak z Oborników Wielkopolskich. Projekt został wykonany z gliny, następnie z gipsu. Całość została odlana w brązie w skali 1:1. Pomnik jest usytuowany przy Białym Krzyżu obok gorzowskiej katedry.                             

  • Tablica pamiątkowa na gmachu I LO

    26 marca na gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci ks. Witolda Andrzejewskiego – od 1972 r. katechety i duchowego przewodnika wielu roczników uczniów tego liceum. Tablica została ufundowana przez absolwentów I LO, którzy z dużą przyjemnością wsparli ten projekt. Zrealizowano w ten sposób postulat naszego Stowarzyszenia z września…

  • Aleja ks. Witolda Andrzejewskiego

    23 marca 2016r. radni Gorzowa przegłosowali zmianę nazwy części północnej trasy średnicowej w Gorzowie. Aleja Odrodzenia nosi teraz nazwę Księdza Witolda Andrzejewskiego. Decyzję radni podjęli jednogłośnie.

  • Tablica na kościele przy ul. Mieszka I

    11 czerwca 2015r. została odsłonięta tablica pamiątkowa na ścianie frontowej Kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Mieszka I 59. Wmurowanie tablicy to wspólna inicjatywa parafian oraz wychowanków ks. Witolda.